Kas ir Fēru salas?

Pilns nosaukums: Fēru salas jeb Farēras (Faroe Islands)

Galvaspilsēta: Touršhavna (Torshavn)

Naudas vienība: Dānijas krona (DKK) = 0.13 EUR

Iedzīvotāju skaits: 48 500

Platība: 1399 kvadrātkilometri (180. vieta pasaulē)

Ģeogrāfija: Farēru salas ir salu grupa, kas sastāv no 18 salām Ziemeļeiropas krastos starp Norvēģu jūru un Atlantijas okeānu. Salas atrodas pusceļā starp Islandi un Norvēģiju, un to tuvākās kaimiņienes ir Skotijas Ziemeļu un Rietumu salas. Farēru salās nav lielu upju un ezeru.

Vienīgā sala, kas arhipelāgā ir pilnīgi neapdzīvota, ir Litla Dimun. Salu ainavā dominē klintis un zemi pakalni, krasti ir ļoti klinšaini.

Augstākais arhipelāga punkts ir Slaettaratindur (882m, taču šeit ir arī vietas, kas atrodas zem jūras līmeņa.

Farēru salas ir autonoma Dānijas province, kurai ir liela pašnoteikšanās daudzās jomās, izņemot aizsardzību, ārlietas un tiesu sistēmu. Ziemeļu Padomē Farēru salu pārstāvji piedalās kā Dānijas delegācijas dalībnieki.

Administratīvais iedalījums: Administratīvajā ziņā salas iedalās 34 pašvaldībās (kommunur), kurās kopumā ir 120 pilsētas vai ciemi. Tradicionāli arhipelāgs tiek iedalītas arī sešos reģionos (Norboyar, Eysturoy, Stremoy, Vagar, Sandoy un Suburoy) jeb sysla. Senos laikos katram reģionam bija arī sava pašpārvalde.

Etniskais sastāvs: Lielākā daļa salu iedzīvotāju ir etniskie Farēru salas iedzīvotāji, kas cēlušies no norvēģiem vai ķeltiem. Izpētot salinieku hromosomas, konstatēts, ka iedzīvotāju senču grupā ir bijuši arī skoti un īri.

98% iedzīvotāju tiek uzskatīti par etniskajiem saliniekiem (to skaitā arī dāņi un grenlandieši). Lielākās ārzemnieku grupas ir islandieši (0.4%), kā arī norvēģi un poļi (katriem pa 0.2%). Salās tiek izmantota arī vietējā valoda, kas ir viena no vismazākajām ģermāņu valodām un ļoti līdzinās norvēģu  valodai. Dāņu valoda skolās tiek apgūta kā otrā valoda.

Galvaspilsēta Touršhavna (Tórshavn) ir Fēru Salu galvaspilsēta un lielākā tās pilsēta. Pilsēta atrodas Stermojas salas dienvidu daļā. Pilsētas ziemeļrietumos daļā atrodas 347 metrus augstais Hisareuns (Húsareyn) un dienvidrietumos: 350 metrus augstais Kirjubūreuns(Kirkjubøreyn). Touršhavnā dzīvo apmēram 19 000 iedzivotāji (2008. gada dati). Touršhavna kļuva par monopola tirdzniecības vietu, tādējādi tā kļuva par vienīgo legālo vietu, kur salas iedzivotāji varēja iepirkties. 1856. gadā tirdzniecības monopols tika atcelts un salās uzsākās brīva tirdzniecība. Pilsēta kopš 20. gadsimta vidus ir strauji attīstījusies, tā kļūstot par Fēru Salu administratīvo, saimniecisko un kultūras centru. Pilsētā ir bāzēti vairāki Fēru Salu Premjerlīgas klubi futbolā, kā arī vairāki rokasbumbas un viens volejbola klubs. Kopš 1983. gada pilsētā notiek džeza festivāls.

Vēsture

Tiek uzskatīts, ka 625. gadā pirmo reizi salas apmeklēja īru mūki, kuri, neatrazdami pamatiedzīvotājus, tur apmetās uz dzīvi.

Ap 800. gadu salas kolonizēja norvēģu vikingi.

Reformācija Fēru salas sasniedza 1538. gadā, divus gadus pēc Dānijas. Tumšākais periods Fēru salu vēsturē ilga no 1655. gada, kad Kristofers Gabels valdija pār Fēru salām līdz 1709. gadam, kad nomira viņa dēls Frederiks. 1662. gadā Gabels pārņēma tirdzniecības monopolu pār salām, un tās kļuva par privātu koloniju. 1856. gadā sākās cīņas par brīvu tirdzniecību un salu neatkarību.

1814. gadā Norvēģija ieguva neatkarību no Dānijas, bet Fēru salas, Islande un Grenlande palika Dānijas karalistes pakļautībā.

1955. gadā notika sacelšanās pret Dāniju, jo fērieši gribēja iegūt neatkarību. Lai apturētu nemierus, uz salām tika aizsūtīti vairāk nekā 200 policistu.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s